Podzimní setkání 2017


Praha — 24.11.2017 – 26.11.2017

Všechny fotky jsou k nalezení v galerii.

Letošní podzimní setkání řešitelů a účastníků středoškolských seminářů ČVUT proběhlo opět v Praze, mohli jsme se tak jít podívat, jak to vypadá ve škole a na jakých projektech tu lidé pracují.

V pátek se na Karlově náměstí objevilo téměř třicet středoškolských studentů. Byli mezi nimi jak účastníci minulých soustředění, tak i nové tváře těch, kteří se přijeli podívat, jak to chodí na ČVUT a jestli to s námi vydrží:). Po krátkém úvodu se všichni spolu s organizátory vydali na fakultu elektrotechnickou, kde se v Centru strojového vnímání dozvěděli něco o tématech jako image retrieval či scene text detection a třeba také jak se sledují rychlé objekty nebo puls v obličeji. Pak jsme se podívali, jak to chodí na katedře řízení, zjistili, jak efektivně vyvažovat helikoptéru, a poslechli si slavný ARIsong

Následně jsme se přemístili do Dejvic, kde jsme si nejprve prohlédli prostory Fakulty informačních technologií. Na to navázala přednáška a diskuze o tom, jak to na FITu vlastně chodí. Po prohlídce multimediální laboratoře SAGElab jsme se mohli zúčastnit buď přednášky o programování, nebo workshopu zaměřeného na řešení algoritmických úloh. Jako poslední mentální strava nám byla naservírována přednáška o základech logických hradel. Poté již následovala strava klasická a po dojezení pizzy nám nic nebránilo přesunout se do DDM Prahy 2, kde jsme opět po roce našli útočiště pro tento víkend.

Večer jsme si trochu „zariskovali“, zahráli deskovky, popovídali si o programování, o tom, jak to chodí na ČVUT, o zajímavých novinkách nejen v IT a nechyběl samozřejmě ani legendární Fiksler.

Sobotní dopoledne bylo věnováno přednášce a workshopu „Od tranzistorů k mikrokontrolerům“. Po obědě jsme si již opět v Dejvicích vyslechli přednášku o hlubokých neuronových sítích, podívali se, jak fungují KUKA roboti a zjistili, jak si může robot vytvořit mapu prostředí. Zavítali jsme také do naší „hračkárny“, kde jsme mohli obdivovat mnoho dalších robotů a dronů.


O půl sedmé večer všem účastníkům zazvonil telefon a syntetický hlas jim oznámil:

Dobrý den. Rádi bychom Vás informovali, že platnost vašeho víza pro vstup do DDM právě vypršela. Pro bližší informace volejte infolinku, jejíž číslo naleznete na vývěsce fakulty elektrotechnické z jižní strany

Na fasádě fakulty elektrotechnické bylo poté možno rozluštit číslo infolinky: 242458440 (bude v provozu do konce roku) Po zavolání na toto číslo každý zjistil, s kým je v týmu a jaké dokumenty musí získat, aby mu bylo opět uděleno vízum do DDM. Byly to:

  • Potvrzení o zdravotním pojištění, které bylo možno získat, pokud tým z blikajícího okna na Strahově správně přečetl číslo formuláře a následně porazil organizátory v několika jednoduchých hrách ve STOHu — klubu stolních her na Strahově,
  • Cestovní doklad, kvůli kterému bylo nutno zdolat všechny čtyři vrcholy K1, K2, …, K4 ;),
  • Potvrzení o účelu pobytu, kde bylo potřeba nejprve rozluštit nečitelný Rodný list a poté podstoupit svatební obřad a dodat „fotku s dítětem“,
  • Potvrzení o zaměstnání, jež tým získal, pokud vyhrál jednohubkovou dámu proti úředníkovi Pracovního úřadu a
  • Doklad o zajištění ubytování v ČR, pro který bylo nejprve třeba nazpívat kupní smlouvu (nahrávky kupních smluv jsou dostupné na infolince pod volbou 2) a pak získat Výpis z katastru nemovitostí. To nešlo jen tak, bylo nutné zaběhnout k nedalekému rybníčku, vylovit „kapříka“ a předat ho příslušnému úředníkovi u zadní branky. Pak už šlo vše hladce. Neznáte důvod k lovení kapříka?


V průběhu večera přibyl k těmto dokladům také Doklad o finančním zajištění, který byl vydáván v pojízdné kanceláři č. 32, tato prerekvizita ale byla ve jménu snižování byrokratické zátěže záhy zrušena :)

Nedlouho po zahájení tohoto úřednického martyria účastníkům opět zazvonil telefon. Tajemný neznámý — říkejme mu třeba Zorro — jim šeptem řekl:

Hej, taky už váš ti úředníci tak štvou? Potřeboval bych od vás takovou maličkost.. Určitě občas narazíte na jejich zaměstnanecká čísla, jsou to hrozní troubové, nepamatujou si je a píšou je všude možně, kartičky nechávají viset na židli.. Když je zadáte do toho jejich systému, mohli byste pro mě zjistit nějaké kompromitující informace, to by se mi fakt hodilo.. Rozhodně vím, že jeden z nich sedává každou sobotu od osmi do deseti se slečnou ve žlutém kabátě v hospodě, která se jmenuje Pivní jistota. Zkuste zjistit to jeho zaměstnanecké číslo a zadat ho do systému!

a opravdu. v Pivní jistotě seděl úředník Aleš, klidně si randil hned se dvěma slečnami najednou a na židli se mu ledabyle pohupovala kartička s jeho zaměstnaneckým ID. A to byl teprve začátek! Snad na každém úřadě se našel někdo, kdo měl své ID napsané na tabuli, lístečku na monitoru či dokonce na zápěstí! Po zadání těchto čísel do infolinky bylo možné dozvědět se na úředníky neskutečné věci!

Poté, co tým konečně šťastně vyběhal všechna potvrzení a podal si Žádost o vízum z ústředny se ozvalo:

Vyřizujeme vaši žádost, prosíme o chvilku strpení… (hudba)

Pak se ale něco pokazilo:

(škrrk) Omlouváme se, došlo k výpadku dodávky čerstvé kávy pracovníkům našeho IT oddělení. Byl obnoven stav databáze z 18:00 24.11.2017. Rádi bychom Vás informovali, že platnost vašeho víza pro vstup do DDM již vypršela.

Co teď? Naštěstí Zorro na sebe nenechal dlouho čekat:

Tak to vás pěkně vypekli, co? Ale že jste to vy, já bych s tím něco udělat uměl. Nebude to snadné, ale snad se to podaří. Přijďte co nejdřív před DDM, zavolejte mi a uvidíme, co se dá dělat.

Co dělat? Ještě že bylo možné do ubytovny „vlézt oknem“. A navíc, každá získaná kompromitující informace „parapet“ o něco snížila ;)

A tak se všichni šťastně dostali do spacáků a mohli si alespoň na chvilku schrupnout, než v neděli ráno, zoceleni, vyrazili do svých domovů.