Podzimní setkání 2016


Praha — 11.11.2016 – 13.11.2016

Fotky ze soustředění na FB stránce Fotky – Praha 2016

Zápis ze setkání:

V pátek odpoledne se v Praze sešla asi dvacítka středoškolských studentů, aby se potkali se svými kamarády, případně aby se dozvěděli, co je to vlastně korespondenční seminář a jak na něj. Nejdříve jsme se vydali na elektrotechnickou fakultu na Karlově náměstí, kde jsme zabrousili do oblasti logiky a logického programování. Ze začátku si účastníci prošli rychlopřednáškou o základech logiky a logických funkcích, aby si pak nabyté zkušenosti vyzkoušeli prakticky na připravených úlohách programováním logických obvodů.

Poté přišla na řadu první z exkurzí, šli jsme se podívat na hexapody. Dozvěděli jsme se, kde se využívají, jaká jsou specifika a úskalí práce s nimi, kdy jsou výhodnější než kolové či pásové roboty a jak mohou využívat hradlových polí. Při druhé exkurzi jsme si prohlédli stroj CloPeMa, jehož doménou je oblečení, ať už skládání či třídění. Kromě videoukázek se účastníci dozvěděli mimo jiné něco o tom, jak projekt vlastně vznikl, o jeho konstrukci a co je na daném úkolu nejtěžší.

Po exkurzích následoval přesun do Dejvic, kde si každý mohl vyzkoušet létání s kvadrokoptérami. Následně si všichni chvíli namáhali mozek u seznamovacích her ve snaze zapamatovat si jména ostatních, poté už následovaly první přednášky. První o tom, jak vlastně korespondenční seminář řešit, zahrnující např. analýzu složitosti algoritmů. Následovala přednáška o neuronových sítích a kvantových počítačích. Běhen přednášek také dorazila všemi očekávaná večeře.

Po dlouhém sezení si ještě všichni protáhli končetiny při hře na ovce a vlky, pak už jsme se přesunuli do DM Prahy 2, kde jsme byli ubytován. Večer jsme strávili odhalováním, kdo z posádky by mohl být „Fiksler“ a těžkými koaličními boji s vychytanými strategiemi ;)

Druhý den ráno se všichni opět přesunuli do Dejvic, kde probíhaly další přednášky paralelně se snídaní. Účastníci se dozvěděli něco o kognitivních systémech lidí a robotů, o dynamickém programování a algoritmech, které se používají na grafech.

Po společném obědě a skládání „Pexesa“ ve Stromovce jsme se opět přesunuli na Karlovo náměstí, kde čekaly stavebnice Lego Mindstorms. Cílem bylo pomocí dálkově ovládaného robota dopravit co nejvíce kostek a míčků do svého „domečku“. Začalo to malým turnajem, kdy proti sobě hrály vždy jen dva týmy, následovalo kolo, kdy hráli všichni proti sobě zároveň. Celkově byly souboje velmi napínavé, roboty si vzájemně škodily a často se snažily nepřátelského robota nějak poničit. Vítězné týmy byly samozřejmě po zásluze odměněny.

Posilněni večeří se poté účastníci, kteří se stali tajnými agenty, vydali do ulic noční Prahy za tajemnými symboly na hodinách, zvířaty pod lampou a sochami v přítmí. Agenti se, často čekajíce na další rozkazy u telefonních budek, zhostili svých úkolů na výbornou a mnohým z nich se podařilo i zneškodnit bombu.

Nedělní ráno už pro nás mělo jen poslední úkol – balení a úklid. Budeme se těšit na brzké setkání na jarním soustředění! ;)